Vizita ministrului apărării naționale, în garnizoana Cluj-Napoca

continuare

Militarii Brigăzii 81 Mecanizată „General Grigore Bălan” continuă competițiile

continuare

Festivalul cântecului și dansului popular „La Oglindă”, ediția a-IX-a

continuare

Artileriștii Batalionului 468 Apărare Antiaeriană „Trotuş”, exerciții cu trageri reale

continuare

Deschiderea oficială a Festivalului „La Oglindă”

continuare

„Subofiţerul/Soldatul Anului”, etapa pe Regimentul 50 Rachete Antiaeriene

continuare

Delegație a Brigăzii 15 Mecanizată „Podu Înalt”, vizită în Polonia

continuare

Rachetiștii floreșteni și studenții

continuare

„Cea mai bună grupă”, etapa pe Brigada 81 Mecanizată

continuare

Subofițer al Diviziei 4 Infanterie, instructor pentru geniștii afgani

continuare

„Roza cercetașilor”, în luna lui „Cuptor”

Testarea limitelor, deprinderilor și cunoștințelor, aduranță și rezistență psihică. Astfel s-au putea rezuma, în câteva cuvinte, etapa pe Divizia 4 Infanterie „Gemina” a concursului „Roza cercetașilor”, desfășurată în perioada 3-5 iulie.

continuare

La mulți ani, Regimentul 50 Rachete Antiaeriene „Andrei Mureșianu”!

Regimentul 50 Rachete Antiaeriene „Andrei Mureșianu” a împlinit trei decenii de la înființare, prilej cu care la sediul marii unități a fost organizată o ceremonie militară și religioasă.

continuare

Muzica Militară a Diviziei 4 Infanterie „Gemina”, în concert

Cluj-Napoca, 2 iulie. Instrumentiștii militari au marcat aniversarea a 188 de ani de la înființarea armei Muzici Militare printr-un concert susținut la sediul comandamentului marii unități.

continuare

Practică universitară în unități ale Diviziei 4 Infanterie „Gemina”

continuare

Regimentul 317 ISR „Vlădeasa”, 50 de ani de tradiții militare

Someșeni, 1 iulie. Cercetașii clujeni aniversează jumătate de veac de la înființarea unității.

continuare

Vânători de munte, în tabără de instrucție

Militarii Batalionului 22 Vânători de Munte „Cireșoaia“ din Sfântu Gheorghe s-au aflat, în ultimele două săptămâni ale lunii iunie, în tabăra de instrucţie la munte, în poligonul de alpinism Cheile Râșnoavei.

continuare

Ziua Drapelului Național, în garnizoane ale Diviziei 4 Infanterie „Gemina”

continuare

Oriunde, oricând. La bine, la greu. Sub drapel mereu

continuare

Vânătorii de munte dorneni, marș de 30 de km în Munții Rarău

continuare

Exercițiu de apărare împotriva incendiilor

continuare

Zile „de foc”, la malul mării

În perioada 10 - 25 iunie 2019, Batalionul 1 Rachete Antiaeriene OSA-Akm din Regimentul 50 Rachete Antiaeriene „Andrei Mureșianu” execută un exerciţiu tactic cu trageri de luptă, în Centru Naţional de Instruire pentru Apărare Antiaeriana Capu Midia.

continuare

Militarii Batalionului 3 Apărare Antiaeriană „Potaissa", exercițiu de antrenament în teren în poligonul Bogata

continuare

„Five Star Brass”, concert la comandamentul Diviziei 4 Infanterie „Gemina”

continuare

Depozitul 194 Armament și Muniții „Valea Prodăii”, 80 de ani de la înființare

continuare

„Gemina Cluj”, în sferturile de finală ale uneia dintre cele mai importante competiții naționale de minifotbal

continuare

Concursurile aplicativ-militare de vară, etapa pe Divizia 4 Infanterie „Gemina”

continuare

Saber Guardian 2019, văzut prin ochii studenţilor de la Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca - Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării

continuare

Militarii Brigăzii 61 Vânători de Munte „General Virgil Bădulescu”, acțiune de ecologizare a împrejurimilor Lacului Frumoasa - județul Harghita

continuare

Drapelul Național, arborat pe Vârful Pietrele Doamnei

continuare

Camarazii din comandamentul Diviziei 4 Infanterie „Gemina”, în Cincu

continuare

Exercițiu cu trageri reale la Centrul Național de Instruire Întrunită “Getica”, din Cincu, în cadrul “Saber Guardian 19”

continuare

Onor la drapel!

 

Ziua Drapelului Național a fost marcată la Cluj-Napoca printr-o ceremonie militară și religioasă organizată în Piața Avram Iancu.

La eveniment au luat parte prefectul județului Cluj, Ioan Aurel Cherecheș, reprezetanții autorităților publice locale și din Sistemul de Apărare, Ordine Publică și Securitate Națională, Înalt Preasfințitul Părinte Andrei, mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, locțiitorul comandantului Diviziei 4 Infanterie „Gemina”, general de brigadă Nicolae Tonu, cadre militare, veterani și clujeni de toate vârstele.

După binecuvântarea drapelului, acesta a fost înălțat pe catarg, momentul arborării fiind însoțit de intonarea Imnului Național. Flamura tricoloră a fluturat pe cerul orașului, fiind purtată de un elicopter PUMA SOCAT, din dotarea Bazei 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu”. Totodată, defilarea gărzii de onoare, compusă din detașamente ale Regimentului 50 Rachete Antiaeriene „Andrei Mureşianu”, Batalionului 7 Aruncătoare Proiectile Reactive „General Vasile Danacu”, Batalionului 55 Comunicaţii şi Informatică „Napoca”, Grupării de Jandarmi Mobilă „Ștefan Cicio Pop” Cluj-Napoca și ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Avram Iancu” al județului Cluj, a fost însoțită nu doar de acordurile Muzicii Militare a Diviziei 4 Infanterie „Gemina”, precum și de survolul aeronavelor MIG 21 Lancer ale bazei aeriene din Câmpia Turzii.

*

*            *

Ceremonia s-a încheiat cu înălțarea de baloane care au colorat cerul municipiului Cluj-Napoca în cel mai frumos trio de culori pentru poporul român: roșu, galben și albastru.

*

            

 

O sută de oameni pentru centenar.
Divizia 4 Infanterie

  1. Plutonier adjutant principal Cătălin-Florin RAŢĂ

  2. Plutonier major Dan MANEA

  3. Colonel (r.) Tudorel DRAGONICI

  4. Maior Mihaela BOTEZAN

  5. Caporal Ioan DORDOI

  6. Căpitan Ileana-Petruța MÂŢU

  7. General-maior (r.) Ioan CIUPEI

  8. Plutonier major (r) Radu Florin BOLOJAN

  9. Locotenent-colonel Vasile BĂTINAŞ

  10. General de brigadă (r.) Marius-Dorel GIURCĂ

  11. Locotenent Adrian CĂRBUNE

  12. Căpitan George SAVA

  13. Plutonier adjutant Vasile ZBÂNCĂ

  14. Plutonier major Sorinel PĂTRAŞCU

  15. Maior Dan-Ștefan MIHALACHE

  16. Căpitan Dragoș RUS

  17. Caporal Emil-Alexandru PÎS

  18. Colonel (r.) Gheorghe TANCO

  19. Plutonier adjutant principal Mihai DOBRE

  20. Locotenent-colonel Claudiu-Ionuț ROTARU

  21. Plutonier adjutant Marian ŞUTEU

  22. Maior Albin OPREA

  23. Caporal Radu Horea DĂRĂBAN

  24. Sergent Ștefan SEREA

  25. Locotenent-colonel Ioanid-Cătălin DIACONU

  26. Plutonier Cosmin Vasile BALMUŞ

  27. Colonel (r.) Vasile Grigore VOIVOD

  28. Plutonier adjutant principal Cristian MARE

  29. Plutonier adjutant Gheorghe MILANDRU   

  30. Sergent Vasile-Cosmin IORDACHE

  31. Maistru militar principal Endre KORE

  32. Plutonier adjutant Daniel MAGDAŞ

  33. General-locotenent (r.) Alexandru RUS

  34. Fruntaş Vasile DRĂGAN

  35. Plutonier adjutant principal Costică-Doru ANTONEAC

  36. Locotenent-colonel Lucian OLAR

  37. Plutonier major Emil-Florin COJOCARU

  38. Locotenent Vasile PURCELEAN

  39. Căpitan Daniel TREFAŞ

  40. Caporal Ciprian-Constantin POPOVICI

  41. Sergent major Mihail DUPU

  42. General-maior (r.) Mircea SAVU

  43. Plutonier adjutant Dumitru CRISTUREAN

  44. Colonel Vasile Ioan OLAH

  45. Maistrul militar clasa a II-a Alina ONOFREI

  46. Plutonier major Cătălin DOBREA

  47. Preot militar Cristian PARASCHIV

  48. General-maior (r.) Ioan MANCI

  49. Plutonier adjutant principal Dumitru GRIGORUȚĂ

  50. Soldat Laura-Diana POPESCU

 

  1. Colonel (r.) Ioan COSTEA

  2. Plutonier adjutant Dragoș IACOB

  3. Plutonier major Vasile HOBLE

  4. Locotenent-colonel Robert Călin PIOARĂ

  5. Maistru militar principal (r.) Tudor PERDUN

  6. Maior Romeo Dacian BUHAI

  7. Plutonier Gheorghe IFRIM

  8. Plutonier adjutant Florin BOC

  9. Locotenent-colonel Lucian LICHE

  10. Plutonier adjutant principal Daniel MOCANU

  11. Maior Mihai-Liviu GAIŢĂ

  12. Plutonier adjutant principal Horațiu Radu ARDELEAN

  13. Locotenent-colonel Gabriel VRABIE

  14. Plutonier adjutant Virgil NISTOR

  15. Colonel Remus Hadrian BONDOR

  16. Plutonier adjutant Mihai VRÂNCEANU

  17. Colonel Ionel MUNTEANU

  18. Locotenent-colonel Traian-Gheorghe PENCIU

  19. Fruntaș Adriana Maria MUSCĂ

  20. Locotenentul-colonel Gabriel-Constantin TURCULEȚ

  21. Colonel Vasile CRISTEA

  22. Fruntaș Andrei Marius CRAINIC

  23. Plutonier adjutant Nicu AMIAZĂ

  24. Plutonier major Petru Ionuț ARCHIUDEAN

  25. Caporal Marcel BĂLAN

  26. Plutonier adjutant principal Daniel MINCĂ

  27. Colonel Cristian TEGLAȘ

  28. Plutonier adjutant Marius DARIE

  29. Maior Cristian Dorin ABUDĂNII

  30. Colonel (r.) Ilie PENTILESCU

  31. Caporal Alin CUC

  32. Generalul de brigadă (r.) Ioan MUREŞAN

  33. Plutonier Gavril MANGA

  34. Plutonierul adjutant Mihai HANDÎC

  35. Maistru militar principal (r.) Ioan BOB

  36. Locotenent-colonel Stelian-Silviu BORȘA

  37. Plutonier adjutant Emanuel RUSU

  38. Locotenent-colonel Tudor BIVOLARU

  39. Maistru militar principal Tudorel MURARU

  40. Colonel Ioan MUNTEANU

  41. Plutonier major Angel ILOVAN

  42. General de brigadă Dorin BLAIU

  43. General de brigadă Dragoș-Dumitru IACOB

  44. General-maior Ovidiu-Liviu UIFĂLEANU

  45. Colonel Ștefan TOADER

  46. Colonel Nicolae-Gabriel OROS

  47. General de brigadă dr. Nicolae TONU

  48. General-locotenent Dumitru SCARLAT

  49. General de brigadă Virgil-Ovidiu POP

  50. General-locotenent Adrian Tonea

   

Prezentarea marilor unități și unităților din compunerea Diviziei 4 Infanterie „Gemina”,
în anul 2016

 

 
Sacrificiul impune respect!

„Ştafeta Veteranilor” este un eveniment organizat în contextul Anului Veteranilor de Război şi sărbătoririi, la 25 octombrie, a Zilei Armatei României, desfăşurat de Grupul voluntar Invictus România, susţinut de Ministerul Apărării Naţionale şi Ministerul Afacerilor Interne în colaborare cu Asociaţia Naţională a Veteranilor de Război, Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere, Asociaţia Naţională Cultul Eroilor „Regina Maria” şi Asociaţia de Caritate din Armata României „Camarazii”.

continuare

Locuri de muncă scoase la concurs în unități din subordine