General de brigadă dr. Nicolae TONU

Data şi locul naşterii: – 07 februarie 1966, Coteana, judeţul Olt.

 

Studii:

·          Liceul Militar „Tudor Vladimirescu”, Craiova, 1980 - 1984;

·          Şcoala Militară de Ofiţeri Activi „Nicolae Bălcescu”, Sibiu, 1984 – 1987;

·          Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti, 1992 – 1994;

·          Master „Securitatea Comunitară şi terorism”, 2007;

·          Doctor în „Ştiinţe Militare şi Informaţii”, 2011;

·          Colegiul Naţional de Apărare, Curs postuniversitar de perfecţionare în domeniul securităţii şi apărării naţionale „Securitate şi bună guvernare”, România, 2016.

 

Cursuri:

·          Curs cunoaştere armament greu de infanterie, 1988;

·          Curs comandanţi de companie, 1989;

·          Curs limba engleză, 2005;

·          Curs de specializare operaţii speciale şi combaterea terorismului, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti, 2006;

·          Curs postuniversitar de perfecţionare „Managementul resurselor umane, logisticii şi tehnologiilor de informare şi comunicare”, 2006;

·        Curs postuniversitar de perfecţionare, specializarea „Conducere Forţe Terestre”, Colegiul de război, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti, 2008;

·        Curs postuniversitar de perfecţionare în conducere strategică, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti, 2011.

 

  

Funcţii îndeplinite:

23.08.1987 – 31.08.1992: Comandant de pluton instrucţie militari cu termen redus, Şcoala Militară de Ofiţeri în Rezervă;

31.07.1994 – 01.11.1994: Ofiţer 2 în Biroul Pregătire pentru Luptă şi cu pregătirea psihologică şi culturală la Brigada 18 Mecanizată;

01.11.1994 – 30.03.1995: Ofiţer 2 în Biroul Pregătire pentru Luptă şi cu pregătirea psihologică şi culturală la Regimentul 39 Artilerie;

30.03.1995 – 30.06.1995: Ofiţer 3 şi cu ACT în  Biroul Pregătire pentru Luptă la Batalionul 181 Infanterie;

30.06.1995 – 01.10.1998: Ofiţer 2 în Biroul Operaţii la Corpul 5 Armată;

01.10.1998 – 01.06.2002: Şef de stat major al Batalionului 32 Infanterie „Mircea”;

01.06.2002 – 01.04.2004: Locţiitor al comandantului Batalionului 32 Infanterie „Mircea”;

01.04.2004 – 01.07.2009: Comandant al Batalionului 262 Poliţie Militară;

01.07.2009 – 01.09.2010: Şef Secţie Poliţie Militară/SMFT;

01.09.2010 – 24.02.2014: Şef Serviciu Operativ/SMFT;

11.06.2014 – Comandant al Brigăzii 15 Mecanizată „Podu Înalt”;

În prezent : Locţiitor al comandantului Diviziei 4 Infanterie „Gemina”.

 

 

Distincţii şi decoraţii:

2002: Semnul onorific „În Serviciul Patriei pentru 15 ani de activitate;

2004: Ordinul „Virtutea Militară” în grad de cavaler;

2007: Emblema de merit „În serviciul Armatei României”, clasa a II-a;

2007: Semnul onorific „În Serviciul Patriei pentru 20 ani de activitate;

2010: Ordinul „Virtutea Militară” în grad de Ofiţer;

2011: Emblema de Onoare a Forţelor Terestre;

2011: Emblema de Onoare a Statului Major General;

2012: Semnul onorific „În Serviciul Patriei pentru 25 ani de activitate;

2012: Emblema de merit „În serviciul Armatei României”, clasa a III-a;

2015: Emblema de merit „Acţiuni Umanitare”, clasa a III-a.

 

Limbi străine cunoscute: Engleză.

 

Situaţia familială: este căsătorit şi are trei copii.

 

Thumbnail Image Table
Pages:     1